Instagram 2

10-latek zhakował Instagrama i zarobił 10 000 USD

10-latek zhakował Instagrama i zarobił 10 000 $ 

Pamiętacie jeden z odcinków Doliny Krzemowej gdy chłopaki od aplikacji Pied Piper nie mogli sobie poradzić z działaniem kompresora w chmurze? Najęli do tego zadania genialnego i bezczelnego dzieciaka potrafiącego pracować 2 doby bez przerwy (no przy małym udziale leku zawierającego amfetaminę 😉 ), chłopak był ogólnie poważany za to, że zhakował system w Bank of America. 

Okazało się, że życie pisze lepsze scenariusze- dzieciak z Finlandii postanowił zakpić sobie z armii najlepszych inżynierów z całego świata pracujących dla Marka Zuckerberga. Jak tego dokonał? 

Dziesięcioletni Jani odnalazł lukę na Instagramie, dzięki której po zmianie kodu miał możliwość usuwania wszelkich tekstów generowanych przez użytkowników portalu. Jak stwierdził: zafascynowało go to, że można kasować posty każdego użytkownika nawet Justina Biebera

Małolat nie chciał jednak wykorzystywać swojego odkrycia do niszczenia mozolnie budowanego image userów Instagrama tylko poinformował dział odpowiedzialny za bezpieczeństwo o odnalezionej luce. Błąd został usunięty pod koniec lutego a w marcu gigant z Kalifornii postanowił uhonorować genialnego dzieciaka nagrodą w wysokości 10 000 $

Tym samym dziesięcioletni Jani stał się najmłodszym beneficjentem programu honorującego osoby, które znajdą błędy w aplikacjach spod skrzydeł Zuckerberga.  Od startu wspomnianego  programu w 2011 roku przekazano 800 odkrywcom błędów już ponad 4 miliony dolarów. Wysokość nagrody jest w większym stopniu uzależniona od konsekwencji jakie może przynieść wykorzystanie błędu niż od trudności w jego odkryciu. Luka znaleziona przez młodego Fina okazała się poważna – przyznana nagroda  5,6 raza przewyższała średnią wypłatę.

 Jani zapytany przez dziennikarzy co zrobi z tak dużym przypływem „kieszonkowego” stwierdził, że pieniądze wyda na zakup  roweru, ochraniaczy do piłki nożnej oraz nowych komputerów dla swoich braci.