Screenshot_3

Masz dość stania w korku? Zaparkuj i przesiądź się na deskorolkę

Masz dość stania w korku? Zaparkuj i przesiądź się na deskorolkę 

Audi na targach motoryzacyjnych w Pekinie zaprezentowało nowatorskie połączenie dwóch środków transportu

Podczas China Auto Show 2016  firma Audi pokazała  bardzo interesujący  koncept car zbudowany na bazie Audi Q3 – Connected Mobility Concept. Najbardziej niezwykłą rzeczą w samochodzie nie są jednak osiągi czy odświeżona linia nadwozia tylko to co inżynierowie niemieckiej marki ukryli z tyłu pojazdu. 

W schowku ulokowanym w zderzaku umieszczono  Longboard – długą na ponad 1 metr elektryczną deskorolkę. Urządzenie ma ułatwić przemieszczenie się po zatłoczonych centrach wielkich miast, osiąga prędkość maksymalną 30km/h a zasięg wynosi 12 km. Dzięki temu, że podczas przechowywania w samochodzie  deska pozostaje stale podłączona do  ładowarki w każdej chwili można ją użyć.

  

Ciekawie prezentują się możliwości wykorzystania tak małego środka transportu – przedstawiciel Audi przedstawił trzy różne tryby: 

  • scooter mode: gdy  prędkość kontrolujemy za pomocą manetki a do kierownicy przypinamy smartfon używając go jak nawigację 
  • sport mode: w trybie tym prędkość jest kontrolowana za pomocą pilota, którego trzymamy w ręku
  • transport mode:  służy do transportu  walizek lub innych ciężkich przedmiotów – longboard komunikując się ze smartfonem automatycznie podąża za idącym właścicielem

 

Pomysł na umieszczenie innego środka w samochodzie nie jest może innowacyjny (wcześniej firmy motoryzacyjne dodawały małe skutery i składane rowery ukryte w bagażniku aut) ale chyba po raz pierwszy projekt ten jest w pełni przemyślany i ma szanse realizacji na masową skalę. Autorzy zaprezentowali potencjalne możliwości oraz sposób w jaki deskorolka może ułatwić przemieszczanie się po zatłoczonych centrach miast.

Kiedy kierowca będzie wsiadał do samochodu kalendarz i nawigacja smartfona połączy się z aplikacją  Audi. Dzięki tej synchronizacji system samochodu pozna szczegółowy terminarz i miejsce spotkań oraz obecną sytuację na drogach. Kiedy aplikacja uzna iż dotarcie w wyznaczone miejsce o danym czasie samochodem okaże się niemożliwe system Audi zaproponuje zaparkowanie samochodu i przesiadkę na deskorolkę. 

Brzmi to wszystko bardzo fajnie, na szczególną uwagę zasługują możliwości wykorzystania i synchronizacja samochód-smartfon-longboard. 

Osobiście liczę na realizację projektu Audi i już zaczynam odkładać kasę na nowy samochód 😉 

prezentację Audi Connected Mobility Concept możecie obejrzeć tutaj: