OceanOne

Roboty będą szukać skarbów pod wodą

Roboty będą szukać skarbów pod wodą? 

Coraz częściej roboty wykonują prace, które dotychczas  ze względu na stopień komplikacji były zarezerwowane jedynie dla ludzi. Są jednak zadania z którymi człowiek nie jest sobie w stanie poradzić lub ich wykonanie jest ekstremalnie niebezpieczne.Właśnie do takich zastosowań naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli OceanOne – robota do eksploracji wraków statków zatopionych  pod wodą.  

Robot nie działa pod wodą sam a  jest połączony za pomocą kabla z kontrolującym go na powierzchni operatorem. Odkrywanie podwodnych głębin wymaga precyzji i niesamowitego wyczucia w dotykaniu unikatowych i delikatnych znalezisk. Dlatego, przy pracach nad OceanOne  zwrócono szczególną uwagę na zakres ruchu palców androida i możliwość odczuwania co i z jaką siłą trzyma.Nie bez znaczenia są wymiary – robot nieznacznie przewyższa swoimi gabarytami średniej postury nurka co pozwala na badanie najbardziej niedostępnych części wraków.  

Co prawda Oceanografowie  już teraz wykorzystują wyposażone w zrobotyzowane ramię batyskafy jednak możliwości poruszania i zakres ruchu chwytaka tych urządzeń jest mocno ograniczony. OceanOne został zaprojektowany do eksploracji miejsc, gdzie nie dotrze batyskaf ze względu na swoje gabaryty oraz ciśnienie jest zbyt wysokie żeby zszedł nurek.