solar airplane

Samolot o napędzie słonecznym zakończył 3 dniowy lot

Samolot o napędzie słonecznym zakończył 3 dniowy lot 

 

 

Pilot Bertrand Piccard na eksperymentalnym samolocie Solar Impulse 2, napędzanym jedynie energią pozyskiwaną ze Słońca wylądował w sobotę w nocy w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. Swój nieprzerwany, 62 godzinny lot odbył wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Był to kolejny z etapów lotu dookoła Ziemi zapoczątkowanego w marcu 2015 w Emiratach Arabskich.  W lipcu 2015 samolot pokonał najdłuższy etap, odległość z Japonii na Hawaje (8924 km) pokonał w pięć dni.

Zasada działania samolotu opiera się na 17 248 tysiącach ogniw fotowoltaicznych pokrywających skrzydła i kadłub. Energia pozyskiwana przez ogniwa jest magazynowana w czterech  akumulatorach litowo-jonowych o pojemności 41kWh, które zasilają cztery silniki  elektryczne o mocy jedynie 17,4 KM każdy.  

Duża rozpiętość   skrzydeł (72 m), która jest porównywalna z dużymi samolotami pasażerskimi oraz niska waga (jedynie 2100 kg) sprawiają iż samolot ma bardzo dobre właściwości lotne i zachowuje się podobnie do szybowca. W związku z małą mocą silników średnia prędkość przelotowa na wysokości 8 500m wynosi 90 km/h. Maksymalnie uzyskana prędkość nie przekroczyła wartości uzyskiwanych przez samochody jadące nieznacznie powyżej dozwolonej prędkości po autostradzie (140 km/h). 

Następnym etapem projektu będzie lot z Kalifornii do Nowego Yorku.

 

 

 

Fragmenty lotu oraz samo lądowanie możecie zobaczyć tutaj: